International Society for Education through Art – Międzynarodowe Stowarzyszenie Wychowania przez Sztukę zwane InSEA jest międzynarodową, pozarządową organizacją wychowania przez sztukę afiliowaną przez UNESCO – (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury), stworzoną przez Sir Herbert Read’a w roku 1951. Data powstania Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę to rok 1989. Jego szeregi zasilają ludzie nauki, kultury, sztuki i edukacji.

Drodzy członkowie i sympatycy od dnia 8 marca 2019 r. mamy nowy skład Zarządu
Przewodniczący: PIOTR BOGDANOWICZ Gdańsk
Zastępca przewodniczącego: EWA KOKOT Katowice
Zastępca przewodniczącego: NATALIA PATER–EJGIERD Poznań
Sekretarz: AGNIESZKA KRAJEWSKA Poznań
Skarbnik: BARBARA WIKTOROWICZ-WÓJCIK Jaworzno
Członkowie Zarządu: GRAŻYNA DANIEL Poznań
ALDONA KARCZMARCZYK-KOŁÓCKA Rybnik
MARTA ZAJĄCZYŃSKA-KOWALSKA Gliwice
Poniżej przedstawimy sylwetki nowych członków zarządu

Piotr Bogdanowicz
Przewodniczący Zarządu/ /Malarz, absolwent i wieloletni wykładowca ASP w Gdańsku. Nauczyciel plastyki. Autor podręczników: „Dom i okolica” oraz”Człowiek i przestrzeń” a także książek do wychowania plastycznego: „Człowiek i czas” oraz „Człowiek i sztuka”. Dyrektor niepublicznego Liceum Plastycznego oraz Ogólnokształcącego Liceum Programów Indywidualnych w Gdańsku.
Ewa Kokot
Edukatorka sztuki, animatorka. Z wykształcenia pedagog i historyk sztuki. Zrealizowała około 1600 warsztatów twórczych i akcji w przestrzeni miejskiej. Pomysłodawczyni 3 międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez sztukę. Autorka akcji: UTOPIA, PUSTKA, CIAŁO, LABORATORIUM MIASTA, POEZJA ULICY i DZIECI KOCHAJĄ SZTUKĘ. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. Współpracuje z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Jest kuratorem projektu Future Artist i Galerii Ściana Sztuki Dziecka w Katowicach. Od 2012 kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej. Inicjatorka powołania Forum Animatorów Sztuki Najnowszej. Z-ca Przewodniczącej P. K. Wychowania Przez Sztukę InSEA. Stypendystka MKiDN. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury w 2016 r. W sferze jej zainteresowań jest wspólny obszar dla pedagogiki, psychologii i sztuki wizualnej. Publikacje: Portret damy (2005), Fortepian czyli gra faktury (2007), Księga Pracy Twórczej (2010), Nasza Przestrzeń (2012), Ścieżka zmysłowa (2013), Wielki Album Ważnych Dzieł (2014), Dziecko w pracowni- notatki twórcze ( 2015), Kompas współpracy( 2016) Alfabet Sztuki Dziecka(2017). Filmy: Świat-Oswajanie(2011), Future Artist (2011), Nasza Przestrzeń(2012).
Natalia Pater-Ejgierd
Poznanianka z urodzenia i wyboru. Absolwentka historii sztuki oraz filologii angielskiej na uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł doktora w zakresie nauk społecznych zdobyła na Uniwersytecie Gdańskim. Jako interdyscyplinarny naukowiec zajmuje się współczesną kulturą wizualną, nowymi formami komunikacyjnymi oraz zagadnieniami związanymi z afabetyzacją wizualną. Współautorka kilku grantów uniwersyteckich przyczyniających się do rozwoju alfabetyzacji wizualnej w Polsce. Organizatorka konferencji naukowych oraz wydarzeń artystycznych Autorka licznych artykułów naukowych, tłumacz oraz redaktor publikacji naukowych i popularno-naukowych.
Natalia Pater-Ejgierd jest także czynną edukatorką, pracuje także jako metodyk nauczania.
Współautorka i producentka interaktywnych ebooków. Jej autorski ebook „Prawdziwi Super bohaterowie” zyskał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2017.
Członek Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę.
AGNIESZKA KRAJEWSKA
Ukończyła kulturoznawstwo na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dwuletni międzynarodowy kurs pedagogiki interkulturalnej organizowany przez Frankoński Ośrodek Kształcenia dla Pokoju. Od 1994 zatrudniona w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Koordynatorka wielu projektów artystycznych dla dzieci i młodzieży. Współtworzy program Biennale Sztuki dla Dziecka. Organizatorka Forum nauczycieli i filmowców w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! oraz programu warsztatów Animator Jutra w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR. Koordynatorka Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU.
Barbara Wójcik-Wiktorowicz
Absolwentka ASP w Łodzi. Obecnie mieszkanka Jaworzna (śląskie).Zajmuje się scenografią. Ma na swoim koncie ok. 40 realizacji w całej Polsce. Jest czynną animatorką kultury. Prowadzi autorskie projekty –między innymi: Fashion/Teatr, Pisklaki w reflektorach. Nagrodzona przez Ministra Kultury i Sztuki za artystyczno-edukacyjną współpracę ze szkołami. W międzyczasie jest ilustratorką książek dla dzieci. Kocha teatr i dzieci, dlatego założyła w Jaworznie teatr dziecięcy. Rośnie on w siłę rok rocznie. Zdobywa nagrody na ogólnopolskich festiwalach. I cieszy się lokalną popularnością. Osobiście mama 11letniego Maksymiliana.
Grażyna Daniel
Absolwentka PWSSP w Poznaniu, mgr wychowania plastycznego, dyplomowana nauczycielka plastyki. Przez 16 lat dyrektorka poznańskiej Szkoły „Łejery” realizującej unikalny, autorski program oparty o wychowanie przez sztukę. Nauczycielka akademicka, członkini Polskiego Komitetu InSEA od 1999 r. Prowadzi pracownię plastyczną pod patronatem PK InSEA. Autorka nowatorskich rozwiązań metodycznych, programowych i organizacyjnych, organizatorka plenerów plastycznych i warsztatów dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Z zapałem łamie stereotypy utrudniające rozwój i twórcze działania w oświacie.
Aldona Kaczmarczyk-Kołucka
Edukator, historyk sztuki i artysta. Pracuje i tworzy „dla” dzieci oraz „z” dziećmi, łącząc w swoich działaniach sztukę, edukację i kulturę. Jest twórcą pracowni plastycznej CREATIO, pomysłodawcą Międzynarodowego Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży WIELCY ZNANI I NIEZNANI i organizatorem Interdyscyplinarnych Plenerów Artystycznych.Od 2015 roku jest członkiem Komitetu Doradczego Światowej Fundacji Sztuki Dziecięcej ICAF w USA.

Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania
przez Sztukę InSEA

ul. Polanki 124d
80-308 GDAŃSK
tel. + 48 602 32 32 01

KRS 0000149896

Konto bankowe
66 2030 0045 1110 0000 0200 9630